Gmina Rzezawa
Historia wsi Rzezawa sięga już XIV wieku i związana jest z kolonizacją okołorzecznych terenów przez króla Kazimierza Wielkiego. W tym samym czasie, jednocześnie z Rzezawą król lokował na prawie niemieckim Jodłówkę i Borek.
Najstarszą wsią gminy są Okulice, wzmiankowano o nich w dokumentach już w 1125 roku. Okulice pierwotnie były wsią monarszą, zostały jednak darowane benedyktynom z Tyńca wraz z 25 innymi wioskami, stanowiącymi tzw. klucz książnicki. Inną miejscowością wymienioną w źródłach z tego okresu jest Krzeczów, którego okolice skolonizowano, tworząc szereg osad.
W XIII wieku został sporządzony dokument rzekomo z 1238 roku mówiący o założeniu nowej wsi o nazwie Nowa Brzeźnica (obecnie Łazy), ten sam dokument wymienia Krzeczów. Bardziej wiarygodny jest dokument z 1286 potwierdzający istnienie Łazów i Krzeczowa. Nazwa "Łazy" może znaczyć teren pod uprawę, uzyskany przez wypalaniem zarośli, lub "przejście" wśród gęstej puszczy. Wreszcie łazować w znaczeniu "wyrywać chwasty" - taką pracę byli winni czynić mieszkańcy Łazów, na folwarku w Krzeczowie.
Krzeczów
W świetle badań archeologicznych w okresie wczesnośredniowiecznym tj.do połowy XIII w. tereny bocheńskiego powiatu leżące w dolinie Raby i jej dopływów, a także częściowo Grabki były zajęte przez pas wąskiego osadnictwa. W II połowie XII w. rozpoczyna się na tych ziemiach kolonizacja na prawie niemieckim. Wtedy właśnie powstaje wieś Krzeczów. źródła historyczne potwierdzają istnienie osady w XII w. Nazwa Krzeczów po raz pierwszy pojawia się w dokumencie z 1282 roku. Dokument ten spisany został i zatwierdzony przez Leszka Czarnego.
W czasach Kazimierza Wielkiego dobra monarsze zostały zorganizowane i rozbudowane w większy kompleks majątkowy – dobra Krzeczowskie. W 1350 r. należały do nich wsie: Krzeczów z dworem, połowa Ostrowa (później tzw. Ostrów Królewski), część Wrzępi, Borek, Jodłówka, Rzezawa, a od 1439 r. również Dąbrówka. W 1493 r. pojawiła się obok Bochni niewielka osada Ryczywół. Wydaje się, że również stanowiła własność królewską, jako że leżała na terenie królewskiego Krzeczowa.
Wieś Krzeczów była królewszczyzną tzn. była własnością aktualnie panującego monarchy. W XVI, XVII i XVIII w. Krzeczów był głównym ośrodkiem Starostwa krzeczowskiego.
Krzeczów stal się obecnie dużą, tętniącą życiem wioską. W jego granicach znajduje się młoda parafia pod wezwaniem NMP Nieustającej Pomocy.
Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeczowie
Pierwsza myśl o parafii pojawiła się we wrześniu 1986 w związku z wypowiedzeniem umowy dzierżawnej na salkę katechetyczną, gdzie dzieci uczyły się religii. Ksiądz Jan Rybak, ówczesny wikariusz w Rzezawie, katecheta w Krzeczowie, radził mieszkańcom znaleźć działkę i wybudować dom katechetyczny z kaplicą. Inicjatywę tę popierał proboszcz parafii Rzezawa – ks. Stefan Broniak.
Uroczysta konsekracja i poświęcenie nowej świątyni miały miejsce I8 IX 1994 r. Dokonał jej ówczesny ordynariusz tarnowski, ks. bp Józef Życiński. Obecnie kościół jest już w pełni wyposażony. Wystrój wnętrza zaprojektowała inż. arch. Bogdana Drwal, dzięki czemu wszystkie elementy doskonale ze sobą harmonizują. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, patronki parafii, namalowany przez prof. Kowalczyka z ASP w Krakowie. Po bokach usytuowane są płaskorzeźby, przedstawiające sceny Zwiastowania (z lewej) i Narodzenia (z prawej strony obrazu). Nad ołtarzem natomiast góruje rzeźbiony krucyfiks.